הדברת פרעושים

פרעושים

פרעושים סדרה של חרקים קטנים בעלי גלגול מלא,חסר כנפיים,טפילים,מוצצי דם של יונקות ועופות,גודל הפרעושים הבוגרים 1.5-4 מ"מ,הגוף פחוס צדדים,דבר המקל על יכולת התנועה החופשית בן השערות או בן הנוצת של הפונדקאים. גפי הפה דוקרות מוצצות באמצעות מכשיר המורכב מהאונות הפנימית של הלסת האמצעית והאפיפרניקס.

אחד הכישורים של הפרעושים זה כושר הניטור שלהם.

דגירה- בדרך כלל מדובר בשלושה עד עשרה ימים.

הזחל פעיל מאד,שלא כבוגר הניזון רק מטיפות דם, הזחל חי חיים חופשים וניזון מחומרי ההתפרקות האורגנים הממלאים את קווי הפונדקאי.

הבוגרים ניזונים מדם,המוצצים דם רב יותר ממידות קיבתם.

לעתים מגיחים הבוגרים מעור הגולם רק כתוצאה מגירוי מכני: תנודות הנוצרות כאשר אדם או יונק גדול אחר עוברים בקרבתם. דבר זה עשוי להסביר את ההתקפות ההמוניות של פרעושים על מי שנכנס לחדר שנעדרו ממנו במשך זמן רב בני אדם, כלבים, או חתולים.

 

פשפשי מיטה

פשפש המיטה-קטן בצבע אדמדם חום החרק, גודלו כ 4 מ"מ וניזון מדם , החרק עובר במטען האישי הצמוד ומגיע לכל מקום. כך יוצרים פיזור עולמי.

פשפש המיטה אינו מסוגל לעוף,אך נע בצורה טובה על משטחים מרוצים,קירות תקרות, ומשטחים אחרים,פשפשי המיטה פעילים בלילה. ביום הם מעדיפים להתחבא ליד מיטות או מקומות בהם אנשים ישנים. המבנה הצר שלהם מאפשר להם להידחק לחריצים זהירים ובמיוחד לחריצים ולכפלים של מזרנים,אזורים אלו יהיו מסומנים בכתמים ונקודות כהות שהן הפרשות יבשות שלהם.

סיכונים הנובעים מעקיצת פשפש

פשפשים עוקצים בד"כ בשעות הלילה הם מנקבים את העור בעזרת חדק מוארך דרכו הם שואבים את הדם. ארוחה ממוצעת ארכת בין 3-10 דקות.

אך הקרבן אף פעם לא חש שהוא נעקץ. הסימפטומים של גרד ונפיחות ומופיע במקבצים(כמה עקיצות ברדיוס קטן) ,בניגוד לעקיצת פרעושים המופיעות באזור הברכיים.

פשפשים ניזונים על כל איזורי הגוף החשופים בלילה

טיפול – יש לפנות לחברת הדברה מקצועית בטיפול פשפשים,יש לקחת בחשבון,השבתת המזרון,או בגדים שלא ניתנים לכבוס ב-45 מעלות חום.