הדברת ג'וקים

הדברת ג'וקים

ברוב הבתים בישראל, יתקבלו התיקנים באופן אחד בלבד: צעקות בהלה של בני הבית או אפילו בריחה ממנו עד שיהיה אדם מספיק אמיץ כדי להתמודד עם המטרד. גם אם הפתרון הנקודתי שנמצא הוא הריגת התיקנים באמצעות נעל או עיתון, לדוגמא, עליכם לזכור שאתם רחוקים מלהתגבר על הבעיה.

הסיבה היא שלתיקנים יש יכולת התרבות גבוהה מאד, כך שייתכן שהצאצאים שלהם פשוט מחכים שתגלו אותם – כאשר הם מסתתרים במקומות שלא הייתם רוצים שיסתתרו בהם, משתלטים על האוכל שלכם ואף עלולים לפגוע בו (כולל הפרשת צואה או העברת מחלות). בעיה אחרת היא שניקיון הבית אינו תמיד מספיק על מנת להרחיק את הג'וקים.

במילים אחרות: יש סיכוי גדול מאד שהפתרון היחידי שיהיה יעיל עבורכם, אם נתקלתם במספר ג'וקים בתקופה האחרונה, הוא ביצוע הדברה. הצעד הנכון עוד יותר לעשות הוא לבצע את ההדברה כצעד מונע, למשל לקראת חודשי הקיץ בהם הג'וקים נוטים לתקוף (מהסיבה הברורה: בחורף הם עסוקים בהתרבות).

אז מה עושים?

הדברת תיקנים נהוג לבצע בשיטה של ריסוס, כאשר בשנים האחרונות הדגש הוא על שימוש בחומרים שרמת הרעילות שלהם עבור האדם ובעלי חיים אחרים היא מינימלית . החומרים ה"ירוקים" כמעט אינם מפיצים ריח, ומצריכים יציאה של בני הבית לפרקי זמן של שעה אחת בלבד  מרגע הריסוס.

אנו ב"ראשון בהדברה "מזהים  את סוג התיקן, ובעיקר את מורכבות הבעיה.  יש סוגי תיקנים שיש ביכולתם יכולת לסגל את עצמם לחומרי הדברה מסוימים, כך שביצוע ההדברה בלי מחשבה מספקת צפוי לא להיות יעיל כלל וכלל.